Бавовняна совка Helicoverpa armigera ( Hbn. )
(раніше відома під іменами Heliothis armigera і Chloridea obsoleta )
- Другий за значимістю шкідник кукурудзи. На відміну від кукурудзяного метелика бавовняна совка проявляє виразну схильність харчуватися репродуктивними органами рослин. Незважаючи на многоядни , в умовах України кукурудза служить основним резерватором для шкідника.
Бавовняна совка - вельми мінливий за зовнішнім виглядом і біологічними властивостями вигляд. Варіюють розміри і забарвлення метеликів , довжина тіла яких складає 12-20 мм , а розмах крил - 30-40 мм. Передні крила у самок помаранчево -коричневі , у самців світліше і зазвичай зеленувато -сірі [ 1 ] . Тривалість життя імаго зазвичай знаходиться в межах 20-40 днів , плодючість самки - 500-1000 яєць (максимально до 3000). Яйце характерної форми ( 0.4-0.6 мм в діаметрі) , поверхня його ребриста , забарвлення спочатку біла , потім зеленувата [ 2 ] . Яйця відкладаються по одному , рідше по 2-3 на листя і репродуктивні органи рослин ( нитки качанів , волоті ) або на опушеній частині стебла. Тривалість розвитку яєць бавовняної совки влітку - 2-4 діб , а навесні і восени - 4-12 діб. Гусениці розвиваються протягом 13-22 днів , проходять за цей час 6 віків , досягаючи в останньому віці 35-40 мм в довжину. Забарвлення гусениць бавовняної совки варіює від світло- зеленого і жовтого до червоно -бурого [ 3 ] . Лялечки бавовняної совки розвиваються в грунті на глибині 4-10 см , рідше у місцях харчування гусениць ( на початках кукурудзи , мітелках сорго , і т.д. ) протягом 10-15 днів. Зимують лялечки в грунті. Їх забарвлення варіює від темно- бурого до червонувато -коричневого ; довжина 15-20 мм.
Кукурудза - одна з найбільш бажаних кормових рослин для бавовняної совки , проте крім неї вона пошкоджує багато інших видів. Найбільш часто шкідник зустрічається на томатах , соняшнику, сої , а з бур'янистих - канатник Теофраста , амброзії полинолистої , Щирицю закинуту та ін видах.
Заходи боротьби з бавовняної совкою включають заходи агротехнічні (знищення бур'янів , глибока зяблева оранка , міжрядні обробки ) , хімічні (обробка інсектицидами рослин в початковий період розвитку гусениць ; важливо мати на увазі , що гусениці старших віків досить стійкі до отрут ) , біологічні (випуски трихограми і застосування біопрепаратів ) , посів в оптимальні терміни і вирощування менш ушкоджуваних гібридів. Для моніторингу та сигналізації розвитку шкідника використовують Феромонні пастки.