Захист кукурудзи
Біозахист рослин, як механізм реалізації вимоги Закону.
Відносини у сфері захисту рослин регулюються законами України «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати» та «Про карантин рослин»
Основні принципи державної політики у сфері діяльності, пов'язаної з пестицидами і агрохімікатами є мінімізація використання пестицидів за рахунок впровадження біологічних засобів захисту рослин та інших екологічно безпечних, нехімічних методів захисту рослин.
Використання біологічних засобів захисту рослин забезпечує мінімізацію вмісту у сільського господарській продукції залишкової кількості агрохімікатів та важких металі. Біометод реалізується шляхом організації своєчасних проведенні заходів щодо захисту рослин, додержання регламентів застосування засобів захисту рослин.
Основним біологічним засобом захисту рослин - є Трихограма. Трихограма це – корисна комаха ентомофаг, мікроскопічних розмірів, що виведена в лабораторних умовах із яйця совок та стеблового метелика. Трихограма застосовується шляхом авіарозселення за допомогою сільської авіації. Після внесення біологічного засобу захисту рослин – Трихограми, комаха-Трихограма знаходить відкладені яйця шкідників(совки, стеблового метелика) та перезапліднює їх.
Виходячи із суспільно-корисного призначення та контрольно-управлінської діяльності ми, «Центр інноваційних біотехнологій «БІОТЕХ», займаємо активну позицію для популяризації біологічних засобів захисту рослин з метою реалізації принципів Законодавства України.
Трихограма - основний засіб біологічної боротьби зі шкідливими комахами відкритому грунті.
Мікроскопічних розмірів комаха-ентомофаг (розміром 0.4- 0.9мм) із забарвленням від жовтого до чорного кольору здатна знищити шкідників у фазі яйця.
Стебловий метелик - поширений у лісостеповій, степовій зонах та південній частині тайговій зони. Розвивається в 1-4 поколіннях. Найбільш небезпечні - гусениці першого покоління шкідника. Проявляє свою шкідливістю в періоди підйому чисельності та масових розмножень , що відбуваються з циклічністю в 10-12 років. Гусениці пошкоджують листя, рідше стебла. Для початку відкладання яєць метелики мають потребу в харчуванні нектаром. У пошуках місць харчування і відкладання яєць імаго здатні пролітати десятки кілометрів. Розвиток залежить від температури і суми опадів у періоди харчування гусениць, розвитку лялечок, льоту метеликів. У період зимівлі гусениці здатні витримувати низькі температури до -40 ° C. Чисельність шкідника залежить від активності ентомофагів (паразитів і хижаків) і Ентомопатогенні . Гусениці краще харчуватися на засмічених рослинах. Гусениці 3 віку можуть харчуватися культурними рослинами , якщо відсутні бур'яни.
Знижує урожай до 60 % , іноді викликає 100 % загибель рослин . Найбільший збиток завдає цукрових буряках, багаторічним бобовим, соняшнику, гороху, коноплях, кукурудзі, овочевим рослинам; здатний пошкоджувати ячмінь, пшеницю, сорго, картопля.
Гусениці стеблового метелика після відродження з яєць живуть на поверхні рослини від 3-х до 12 годин, потім вгризаються в стебла, що практично зводить нанівець застосування хімічних препаратів. Отже, боротися з цим шкідником необхідно на стадії відкладання яєць шляхом випуску трихограми на посіви кукурудзи
При своєчасному і правильному застосуванні трихограми ефективність її досить висока. На цукрових буряках, овочевих культурах ураження яєць шкідників сягає 75-80%, дещо нижча ефективність на кукурудзі, що пов’язано з біологічними особливостями стеблового метелика, але при нормі 200 тис. особин на гектар можна досягти ефективності її дії до 80%. Отже як бачимо захист кукурудзи здопомогою біометода можебути дуже вдалим.
Досвід застосування трихограми свідчить , що біологічна ефективність знищення шкідника.
- На кукурудзі та соняшнику становить 65-70 % і зберігає врожай на 5-7 ц / га ;
- За цукрових та кормових коренеплодах ефективність використання 75% і збереження врожаю на 35-40 ц / га.
Тому Трихограму доцільно застосовувати для: захисту кукурудзи від шкідників, захисту соняшника від шкідників.
Якщо біозахист рослин, то – Трихограма.