Боротьба з стебловим кукурудзяним метеликом
135

Латинська назва: Ostrinia nubilali
Тип шкідника: Багатоїдні шкідники
Ряд: лускокрилі — Lepidoptera
Родина: вогнівки — Pyraustidae
В Україні зона значної шкодочинності охоплює лісостепову і північ степової зони, найбільш шкодочинний у західному Лісостепу. Гусениця пошкоджує кукурудзу, коноплю, просо, хміль, соняшник, розвивається на товстостеблих бур'янах.
Метелик розміром 26 – 32 мм, передні крила самця буруватокоричневі з широкою світлою зубчастою смугою вздовж зовнішнього краю і темною плямою біля середини переднього краю; у самки передні крила світліші, біложовті або світлокоричневі.
Гусениця 20 – 25 мм, сірожовта з червоним відтінком і поздовжньою смугою на спині; голова і щиток бурі.
Лялечка 18 – 20 мм, жовтокоричнева з чотирма гачкоподібними шпичками на кремастері.
Зимують гусениці в стеблах пошкоджених рослин, у середині травня — на початку червня заляльковуються. Літ метеликів, як правило, збігається в часі з початком викидання волотей кукурудзою. Самки відкладають яйця, розміщуючи їх купками по 15 – 20 штук, з нижнього боку листка; стадія яйця триває від 3 до 14 діб. Гусениці розселяються по рослині й у захищених місцях (у пазухах листка, під обгортками качана тощо), вгризаються в середину стебла, де живляться. Закінчивши живлення, вони залишаються в пошкодженому стеблі на зимівлю. На півдні частина гусениць першого покоління відразу заляльковується, і в серпні — вересні розвивається друге покоління.
Заходи захисту. Знищення товстостеблих бур'янів; своєчасне і на максимально низькому зрізі збирання кукурудзи; глибока зяблева оранка з попередньою обробкою стерні боронами БДТ7 або БДТ10.
З біологічних засобів застосовують дворазовий випуск корисної комахи трихограми на початку відкладання яєць і через тиждень.